,,Biblioteka w oblężonym mieście"
6 września lekturą naszego Klubu był reportaż ,, Biblioteka w oblężonym mieście”, którego autorem jest dziennikarz BBC – Mike Thomson. Dramatyczne tło, rozdarta konfliktem zbrojnym Syria, a konkretnie oblężone miasto Darija, które spadające bomby zamieniły w ogromne gruzowisko. W tej upiornej scenerii znajduje się coś, co daje nadzieję na przyszłość, jest azylem - tajna biblioteka. Coś zupełnie niepojętnego dla pokolenia, któremu wojna znana jest tylko z lekcji historii i doniesień prasowych,a biblioteki i książki wydają się czymś oczywistym , a nawet przez część społeczeństwa zbędnym i przestarzałym. Dla tej drugiej grupy, to powinna być lektura obowiązkowa. Z książki dowiadujemy się jakim wielkim skarbem była możliwość przebywania w sekretnej bibliotece, jaką radość sprawiało wypożyczenie cennych, niejednokrotnie zgromadzonych z narażeniem życia, zbiorów. Książkami, z wielkim pietyzmem, zajmował się młody chłopak, który pełnił rolę bibliotekarza. Dlaczego zamiast szukać pożywienia bohaterowie reportażu poszukiwali książek? Dlaczego z różnych stron miasta przemykali, chowając się przed okiem snajperów, biegnąc do tego miejsca? Jak sami stwierdzili- ponieważ mieli wiarę w potęgę książek i radość nauki, to dawało im siłę, poczucie celu, coś czego nie mogli im zabrać przeciwnicy.
Abdul Basit – twórca biblioteki w Draiji tak pięknie opisał to miejsce ,, tajną bibliotekę wypełniał przepiękny aromat starych książek i papieru. Pachniała historią, literaturą, filozofią i kulturą. Był to głęboki, bogaty, pokrzepiający zapach. Niczym aromat wyśmienitej potrawy, który od progu rodzinnego domu każe kierować się do kuchni. Czeka tam bowiem już wyjątkowe danie ze wszystkimi przepysznymi składnikami. Właśnie czymś takim była dla mnie nasza biblioteka…”
Recenzja
Niesamowita i porywająca lektura o walce i heroizmie ludności w ogarniętej wojną Syrii. Głównym bohaterem jest (moim zdaniem) podziemna biblioteka odtworzona przez kilku pasjonatów czytelnictwa. Abdul Basit-twórca biblioteki, tak określa jej cele: ,,Literacki przybytek nie był jedynie schronieniem przed bombami i nudą. Miał stać się bramą do innego świata: świata nauki, świata pokoju i świata nadziei” (str. 83). Była ona również pokojową formą walki z reżimem, wspomaganiem nauczania ( które zostało przerwane w szkołach i na uczelniach) źródłem samokształcenia i zdobywania kwalifikacji (przykład studenta dentysty). Lektura obfitująca w opisy różnorodnych form gnębienia ludności w oblężonym mieście Dariji, o heroizmie rebeliantów (obrońców demokracji), o postawie państw zachodu oraz Rosji, Iranu, Turcji wobec tych wydarzeń. Mnie bardzo zaskoczyła duża ilość informacji na temat wojny w Syrii, co podnosi wartość książki o walory poznawcze. Przekaz tego reportażu podkreśla rolę bibliotek i czytelnictwa w rozwoju jednostek, narodów, państw. Czytanie jest formą terapii i nadziei na lepsze jutro. ,,Gdy książki zatriumfują nad bombami, wszyscy odniesiemy zwycięstwo” (str. 281) Popieram ten pogląd i życzę wnikliwej lektury i wielu przemyśleń na ten temat, na temat wojny, agresji i postaw społecznych.
Maria Rubacha – DKK w Jasieniu