Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Jasieniu

 

Było to w marcu 1948 roku. Takimi słowami zaczyna się kronika naszej biblioteki. Jest to data historyczna, wtedy właśnie niespełna trzy lata po zakończeniu wojny, nastąpiło uroczyste otwarcie miejskiej biblioteki w naszym miasteczku. Jasień należał wówczas do powiatu żarskiego i liczył około tysiąca pięciuset mieszkańców. Mimo trudnych warunków lokalowych i skromnego liczącego zaledwie trzysta czterdzieści dwa woluminy księgozbioru, już w pierwszym roku biblioteka posiadała trzystu czytelników. Łatwo obliczyć, że na jednego czytelnika przypadała jedna książka. Pierwszym kierownikiem biblioteki został Pan Konrad Piekarski, który pracował do roku 1950, następnie kierowniczką została nieżyjąca już, Pani Bronisława Płomińska.

 

Po kilku latach funkcjonowania w spartańskich warunkach biblioteka została przeniesiona na ulicę 15-go Grudnia, obecnie Armii Krajowej, do większego, bardziej przystosowanego pomieszczenia. Trzecią z kolei kierowniczką biblioteki została Pani Maria Hładkiewicz. W tym czasie placówka ożywiła swoją działalność stając się jasieńskim centrum kultury i poradnią oświatową. W roku 1960 biblioteka doczekała się pierwszych wyróżnień zajmując II miejsce we współzawodnictwie bibliotek publicznych i społecznych; ze względu na brak dodatkowych informacji trudno dziś dociec czy w skali krajowej czy co jest bardziej prawdopodobne na terenie naszego województwa lub powiatu.

 

Kolejną zmianę w kierowaniu biblioteką można znaleźć w roku 1961. Od tego roku przez cztery lata biblioteką kierowała Pani Teresa Pijanowska; liczba czytelników wzrosła do siedmiuset trzydziestu czterech, natomiast liczba wypożyczeń w ciągu roku przekroczyła dwadzieścia jeden tysięcy woluminów.

 

Przez następne kilka lat charakterystyczne są częste zmiany pracowników, wywiera to niekorzystny wpływ na pracę i osiągnięcia biblioteki, co ma natychmiastowe odzwierciedlenie w statystykach bibliotecznych.

 

Następną kierowniczką, która kilka lat pracy poświęciła bibliotece w Jasieniu była Pani Maria Galina. Czytelnicy zapamiętali tę młodą, energiczną osobę ze względu na wiele wrażeń pozostawionych po ciekawie zorganizowanych imprezach. Warto przypomnieć, że właśnie w tym okresie odwiedziło bibliotekę kilku znanych ludzi pióra m.in.: Wanda Żółkiewska, Monika Warneńska, Włodzimierz Banach, Henryk Szylkin. Nasza biblioteka znów była zauważana, co zaowocowało wyróżnieniami i nagrodami za aktywność w życiu kulturalno-oświatowym. Pani Maria Galina została uhonorowana przez Wojewódzką Komisję za dobre wyniki osiągnięte w ramach współzawodnictwa "Pracujmy lepiej".

Czas mijał a najlepszym tego dowodem były kolejne rocznice. W roku 1973 przypadło bibliotece 25-lecie istnienia. Zostało to zaakcentowane przez interesująco przygotowaną uroczystość, podczas której złożono podziękowania osobom i instytucjom, które najsilniej zapisały się w mijającym ćwierćwieczu życia biblioteki, przyczyniając się do jej rozwoju. Dwa lata później w roku 1975 nasza biblioteka otrzymała dyplom uznania za realizację zadań wynikających z uczestnictwa w konkursie ,,Sztuka w rodzinie i otoczeniu". W rok później pracą w bibliotece zaczęła kierować Pani Maria Jęcek. Na stanowisku tym pracowała do roku 1981. Był to okres wytężonej pracy biblioteki i wielu korzystnych zmian. W tym czasie kronika przedstawia barwny korowód różnorodnych form aktywności biblioteki. Były to m.in. : konkursy, wieczory poezji i zabawy okolicznościowe. Statystyczne wykresy pokazują w tych latach stały wzrost liczby czytelników, wypożyczeń i odwiedzin. Innym wyznacznikiem sukcesów biblioteki są dyplomy i nagrody.

W roku 1978 naszej bibliotece niepostrzeżenie stuknęło 30 lat. Ta okrągła rocznica została podkreślona na uroczystości składającej się z części oficjalnej i artystycznej, przygotowanej przy współpracy czytelników i  uczniów szkoły podstawowej w Jasieniu.

Rok ten z wielu powodów stał się przyczyną dumy wszystkich czytelników biblioteki. Pierwszym z nich było zajęcie I miejsca w województwie pod względem liczby książek przeczytanych przez jednego czytelnika. Na tym nie koniec, w tym samym roku wyróżniliśmy się często sięgając po książkę niebeletrystyczną, zajmując pod tym względem III miejsce w województwie. Warto także zaznaczyć, że rok ten zamknął się rekordową liczbą czytelników, która po raz pierwszy w swojej trzydziestoletniej historii przekroczyła tysiąc.

W roku 1981 po wielu interwencjach zarówno ze strony bibliotekarzy jak i czytelników nastąpiła długo oczekiwana zmiana miejsca, w którym dotąd usytuowana była biblioteka. Od tego roku biblioteka mieści się przy ulicy Kolejowej 9. W tym roku zmieniła się także kierowniczka biblioteki, którą została Pani Jolanta Witasik. Przez kilka kolejnych lat biblioteka funkcjonowała swoim stałym rytmem zajmując się pracą merytoryczną i działalnością kulturalno-oświatową. Kilka następnych lat to częste zmiany kadrowe w bibliotece i bezpośrednio z tym związany spadek ilości czytelników. Najtrudniejszym pod tym względem okazał się rok 1987, kiedy to liczba czytelników spadła do 493.

 Okres następnych 10 lat to mozolny czas przemian politycznych, społecznych i administracyjnych.

Również biblioteki borykają się z różnymi problemami, szczególnie finansowymi. Nie ominęło to także naszej biblioteki, która jednak jak mały bastion kultury walczy o środki na to co niezbędne do funkcjonowania biblioteki, a więc książki, czasopisma. W tym niełatwym okresie kierownictwo objęła Pani Urszula Hryniewicz, natomiast na stanowisku bibliotekarza rozpoczęła pracę Pani Irena Ludwig. Głównym celem jaki przyświecał działalności biblioteki było zwiększenie liczby czytelników. Stało się to możliwe dzięki ożywieniu działalności kulturalno-oświatowej, a więc organizowaniu spotkań i imprez z czytelnikami, a także współpracy ze szkołą podstawową w Jasieniu. Inną skuteczną metodą pozyskiwania nowych czytelników, a także utrzymania czytelników już korzystających z usług biblioteki był starannie przemyślany zakup nowych pozycji do księgozbioru.

Efekty nie dały długo na siebie czekać. Liczba czytelników sukcesywnie rosła, w roku 1997 wyniosła 966 osób. Trzeba dodać, że do zwiększenia liczby osób korzystających z biblioteki przyczyniło się także duże bezrobocie w naszym mieście oraz wzrost cen książek, co znacznie ograniczyło indywidualne zakupy.

W naszej bibliotece pracowało wielu bibliotekarzy chcielibyśmy wymienić nazwiska wszystkich, których udało nam się odnaleźć. Nasze poszukiwania prowadziliśmy w oparciu o kronikę, rozmowy z czytelnikami i bibliotekarzami, a także informacje uzyskane w Urzędzie Miejskim. Tradycyjne jak w innych bibliotekach publicznych były to prawie same Panie: Bronisława Płomińska, Maria Hładkiewicz, Teresa Pijanowska, Maria Galina, Maria Jęcek, Teresa Deroń, Elżbieta Guglas, Jolanta Witasik, Danuta Sobczak, Jolanta Kowal, Bożena Żurawińska, Iwona Pawlik. W gronie pań na początku istnienia w bibliotece pracowało dwóch Panów:  Konrad Piekarski i Bernard Gettner.

Obawiamy się, że nie wszystkich udało nam się odszukać.

Przedstawiając historię biblioteki w Jasieniu należy przypomnieć, że w różnych okresach istnienia biblioteka posiadała filie i punkty biblioteczne. Dwie filie mieściły się w Szkołach (Golin i Wicina) oraz w Zabłociu. Punkty biblioteczne znajdowały się w wielu miejscowościach naszej Gminy. Filie w szkołach i punkty biblioteczne zostały zlikwidowane. Filia w  Zabłociu funkcjonowała do roku 2011, następnie została przeniesiona do nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej w Guzowie. Zmieniła się również obsada filii, z pracy po wielu latach odeszła Pani Kazimiera Ślipko, a jej miejsce zajęła Pani Justyna Sierko.  W 1988 roku została otwarta nowa  filia w Jabłońcu, w której pracowało kilka osób: Pan Tadeusz Szokała, Panie: Edyta Szokała, Wioletta Adamczewska, Aneta Siwak. Od 2008 roku na stanowisku bibliotekarza pracuje Pani Elżbieta Ferenc.

Dnia 05.12.1998r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Jasieniu uroczyście obchodziła 50-lecie istnienia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczestnicy z najdłuższym stażem, bibliotekarze a także grono wiernych przyjaciół. Uroczystość uświetnili goście z Biblioteki Wojewódzkiej i przedstawiciele władz samorządowych z Jasienia.

Urszula Hryniewicz, dyrektor biblioteki rozpoczęła pięknym cytatem  ,,W życiu miałem wielu przyjaciół i wielu nieprzyjaciół lecz przyjacielem bez zdrady była mi zawsze książka"(Gustaw Morcinek). Program spotkania składał się z przypomnienia historii biblioteki, części artystycznej w wykonaniu zespołu wokalnego pod kierownictwem Pana Mirosława Zycha.

Wykonawcy stworzyli ciepły, refleksyjny nastrój, w którym upłynęła dalsza część uroczystości. Pani burmistrz Jasienia-  Jadwiga Smolnicka oraz Pani dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze- Maria Wasik odczytały listy gratulacyjne i podziękowania a następnie wręczyły upominki książkowe i dyplomy.

Mamy obecnie XXI w., powszechnie mówi się że, to era informacji. Komputery stają się czymś oczywistym i niezbędnym także w bibliotekach. Również  w jasieńskiej placówce  doczekaliśmy się powiązania ze światem, przy pomocy Internetu. Stało się to możliwe za sprawą daru z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, w ramach ogólnopolskiego programu pomocy bibliotekom ,,Ikonka". I tak od lutego 2005 roku czytelnicy mogą poszukiwać informacji korzystając z czytelni internetowej naszej biblioteki.

W czerwcu 2004 roku powstała koncepcja przeniesienia biblioteki do budynku, w którym mieści się Urząd Miasta i Gminy. Rok później w lipcu 2005 roku doszło do zmiany siedziby. Głównym powodem przeprowadzki była chęć uniknięcia kosztów związanych z remontem, który był niezbędny w poprzednim lokalu.

 Pomieszczenie, które otrzymaliśmy było estetyczne i jasne. Jednak miało też ujemne strony, do których należały: usytuowanie na IV piętrze budynku, nie posiadającym windy oraz mniejsza powierzchnia. Czas miał pokazać czy czytelnicy zaakceptują te zmiany.

W dużym skrócie działalność kulturalno - oświatowa biblioteki w okresie 1998 - 2009 obejmowała:

Spotkania autorskie:  odwiedzili nas między innymi: Wanda Chotomska, Izabela Sowa, Barbara Kosmowska, Marta Fox, Anna Onichimowska, Emilia Waśniewska, Grzegorz Kasdepke, oraz z naszego regionu: Janina Lorens,Zdzisław Dąbek, Stanisław Antosz, Witold Piwoński, Władysław Mochocki.

Wieczory poezji: współpracując z Gimnazjum w Jasieniu biblioteka organizowała wieczory poezji. Są to spotkania przygotowane na dobrym poziomie, posiadają oprawę muzyczną i przemyślany scenariusz.

 Klub Seniora: coroczne spotkania z Klubem Seniora w Jasieniu. Każde z nich jest planowane  i dostosowane do potrzeb tej grupy osób.

Przedszkole ,,Plastuś”: majowe wizyty grup przedszkolnych z jasieńskiego ,,Plastusia" należą do wieloletniej tradycji. Często są pierwszym kontaktem dzieci z instytucją, jaką jest biblioteka, dlatego staramy się zachęcić je do sięgania po książkę i korzystania z naszej biblioteki.

Wakacje i ferie: w tym czasie biblioteka stara się ciekawie wypełnić czas wolny zarówno dzieciom, które są naszymi czytelnikami, jak i spędzającym wakacje, lub ferie w naszym mieście. Zajęcia te spotykają się z dużym zainteresowaniem, o czym świadczy frekwencja i rozmowy z ich uczestnikami.

Dyskusyjne Kluby Książki: oferta działająca w bibliotece od 2007 roku, polegająca na spotkaniach grupy osób, w celu porozmawiania o przeczytanej przez wszystkich książce. W naszej bibliotece działały wówczas dwie grupy: dla dorosłych i dla dzieci.

Poza tymi systematycznie przeprowadzanymi imprezami w bibliotece miały miejsce również: wystawy twórczości, wycieczki ze szkół, lekcje biblioteczne, warsztaty przysposobienia czytelniczego, konkursy literackie i plastyczne.

W grudniu 2018 roku przypadła  60 rocznica istnienia Biblioteki.  Przygotowany na tę okazję program artystyczny  składał się z autoprezentacji poetyckiej w wykonaniu Pani Elżbiety Mikoś, przy akompaniamencie gitarowym Pana  Wojciecha Juncewicza. Oprawę muzyczną zapewnił zespół wokalny pod opieką Pana Mirosława Zycha. Był tort, kwiaty, podziękowania, wpisy do kroniki i życzenia. Wspólnym życzeniem czytelników i pracowników biblioteki jest powrót do ,,starej” siedziby przy ulicy Kolejowej.

Cztery lata funkcjonowania w nowej siedzibie udowodniły, że uciążliwości wynikające z lokalizacji na 4 piętrze dyskwalifikują zalety nowego lokum. Jedynym rozwiązaniem był powrót do starego lokalu biblioteki, po jego wyremontowaniu. Od 2007 roku stało się to najważniejszym priorytetem biblioteki i czynione były starania o pozyskanie środków na ten cel. Dwukrotnie w roku 2007 i 2008 złożyliśmy wniosek o dofinansowanie remontu ze środków Ministerstwa Kultury i szkolnictwa artystycznego. Niestety bez powodzenia, ale jak przysłowie mówi:  do trzech razy sztuka.

12 marca 2009 roku biblioteka jako instytucja kultury złożyła kompletny wniosek o uzyskanie pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze na remont pomieszczenia przy ulicy Kolejowej.

13 sierpnia 2009 roku otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Zadanie miało nazwę ,,Remont pomieszczeń i zakup podstawowego wyposażenia na potrzeby działalności Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jasieniu.

Remont i przeprowadzka

Remont trwał około dwa miesiące.

4 stycznia 2010 roku biblioteka zaczęła przeprowadzać się do wyremontowanej siedziby przy ulicy Kolejowej 9.

Uroczyste otwarcie odbyło się 19.02.2010 roku. Zaproszone osoby, to przedstawiciele władz samorządowych, oraz pracownicy Urzędu, którzy mieli swój wkład w realizację projektu. Oczywiście nie mogło zabraknąć najważniejszych osób, czyli grona czytelników. Powitanie gości w odnowionej bibliotece sprawiło nam wielką przyjemność. Z entuzjazmem rozpoczynamy nowy etap w życiu biblioteki.

Program Rozwoju Bibliotek

Prawdziwy  przełom dla  biblioteki w Jasieniu oraz filii nastąpił  w roku 2011, kiedy to przystąpiliśmy do II rundy  Programu Rozwoju Bibliotek.

Istotą tego projektu było wspieranie tysięcy małych bibliotek w pełnieniu lokalnych centrów aktywności. Jak pokazała przyszłość projekt był długofalowym, wieloletnim wsparciem dla biorących w nim udział bibliotek.

13 września 2011 roku w Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze  odbyło się  spotkanie inauguracyjne dla uczestników II rundy PRB i w obecności dyrektora biblioteki Urszuli Hryniewicz, burmistrza Jasienia Heleny Sagasz, przedstawiciela FRSI Doroty Kostkowskiej oraz trenerki CAL Beaty Pawłowskiej nastąpiło przystąpienie do projektu i podpisanie umowy.

Program edukacyjny obejmował cykl pięciu dwudniowych szkoleń podstawowych  oraz trzydniowe szkolenia specjalistyczne. Wszyscy bibliotekarze z naszej biblioteki wzięli udział w szkoleniach.

Udział w PRB był strzałem w 10-tkę, miał wpływ na działalność Biblioteki przez wiele następnych lat.

Biblioteka w Jasieniu przystąpiła do programu w roli Biblioteki Wiodącej mając za zadanie koordynowanie działania Bibliotek Partnerskich z Lubska, Maszewa i Łęknicy.

W ramach projektu biblioteka otrzymała: 6 komputerów wraz z oprogramowaniem, 3 urządzenia wielofunkcyjne, 3 aparaty cyfrowe, drukarkę A3, projektor multimedialny, laptop o łącznej wartości 13.114 zł. Nowoczesny sprzęt trafił do biblioteki głównej oraz filii bibliotecznych.

15 maja oraz 13 czerwca 2012 roku z inicjatywy biblioteki odbyły się dwa Spotkania Partnerskie "Bogactwo Kulturowe Gminy Jasień", których ideą było zawiązanie współpracy i działania na rzecz ożywienia Parku Miejskiego.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz gminnych, dyrektorzy placówek oświatowych, prezesi stowarzyszeń, lokalni liderzy, bibliotekarze z bibliotek partnerskich oraz Pani Beata Pawłowicz trenerka CAL.

Na spotkaniach postanowiono zbudować współpracę partnerską wokół działań związanych z Parkiem Miejskim. Bodźcem do tych zamierzeń był projekt rewitalizacji parku, prowadzony przez Gminę Jasień.

Padło szereg propozycji zmierzających do zagospodarowania parku jako wspólnej dla mieszkańców przestrzeni kulturowej: organizowanie festynów, rozgrywek szachowych, kina plenerowego w czasie wakacji, pokazów talentów, czytania książek na placu zabaw przez bibliotekarzy, plenerów malarskich.

Granty

Każda biblioteka uczestnicząca w PRB mogła ubiegać się o sfinansowanie projektu z budżetem do 5 tysięcy złotych. Projekt musiał być spójny z Planem Rozwoju Biblioteki, jaki biblioteka przygotowała w trakcie szkoleń.

Biblioteka w Jasieniu  złożyła dwie propozycje: "Biblioteka pod chmurką - oswajamy pacholęta" oraz "Świat pędzlem malowany - plener malarski".

Miłą informacją było to, że jako jedna z trzech bibliotek w Polsce (na 309 aplikujących) otrzymaliśmy nie jeden ale dwa granty. W sumie na kwotę 8.805 zł.

Dodatkowo w 2013 biblioteka wnioskowała o grant w ramach projektu "Praca Enter" zorganizowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Projekt "Od ksiąg do gwiazd: poznajemy zawody" był skierowany do uczniów ostatnich klas Gimnazjum i obejmował wycieczkę autokarową do Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze, interaktywne pokazy w planetarium , konkurs plastyczny oraz warsztaty w bibliotece przy wykorzystaniu narzędzia internetowego do analizy potencjału danego ucznia i na jej podstawie wytypowaniu zawodu. Grant  zamknął się kwotą 2.000 zł., realizacja nastąpiła we wrześniu.

2015 rok – w ramach  dalszej współpraca z PRB ogłoszono projekt "Tablety w bibliotece". Na 651 wniosków pozytywnie oceniono 233, biblioteka w Jasieniu znalazła się wśród laureatów. Otrzymaliśmy 3 tablety wysokiej klasy wraz z akcesoriami, pracownicy wzięli udział w szkoleniach. Kwota sprzętu 6.311zł.

2019 rok -  ogłoszono konkurs "Kodowanie w bibliotece", biblioteka w Jasieniu wystartowała w konkursie, nasz pomysł zyskał uznanie,  otrzymaliśmy 3 roboty Photon, matę edukacyjną, scenariusze zajęć, 3 gry Scottie Go! Koszt sprzętu: 2.740zł

Lokalni Partnerzy

Szkolenia PRB kładły nacisk i zachęcały  do nawiązywania współpracy z lokalnymi instytucjami, stowarzyszeniami, liderami i tworzenia wspólnych przedsięwzięć.

Biblioteka w Jasieniu postanowiła mocno wejść w lokalne środowisko z ofertą kulturalną, skierowaną do poszczególnych instytucji.  Do  partnerów Biblioteki Publicznej w Jasieniu należą:

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Jasienia "Jasieniaki"

Lokalna Grupa Działania - Grupa Łużycka

Szkoły Podstawowe w Jasieniu, Wicinie, Golinie

Gimnazjum w Jasieniu

Przedszkole Samorządowe "Plastuś"

Grupa AA Karina

Biblioteki powiatu żarskiego, Biblioteka Wojewódzka w Zielonej Górze

Urząd Miejski w Jasieniu

MGOK w Jasieniu

Związek Nauczycielstwa Polskiej Oddział w Jasieniu

Starostwo Powiatowe

Koło Sybiraków

Klub Seniora

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jasieniu

Koło Gospodyń Wiejskich w Jabłońcu

Rada Sołecka w Guzowie

Koło Gospodyń w Lutolu

Komisja d-s rozwiązywania problemów alkoholowych w Jasieniu

Stowarzyszenie Wicina

Fundacja Parku Kulturowego Grodzisko w Wicinie

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu  Uśmiechu w Śremie

Wspólne projekty:

Gimnazjum, Koło Sybiraków: warsztaty dziennikarskie z uczniami, wywiady przeprowadzone z Sybirakami, wydanie wspomnień : "Syberiada Jasieńska"

Gimnazjum- spotkania talentów poetyckich, wieczorów poezji, udział w grantach, konkursach

Gmina Jasień: Dni Dziecka, Dni Jasienia, Pikniki "Stacja Kolejowa"

Biblioteka Wojewódzka - "Mistrz Pięknego Czytania"-udział w 2 edycjach. Sukcesy: Hanna Matyja I miejsce, Hubert Chaszczewski II miejsce, Milena Andrukiewicz wyróżnienie

Stowarzyszenie "Jasieniaki"

 - Cykl spotkań "Historia jak z książki"

 W ramach cyklu przedstawiamy potencjał drzemiący w naszych mieszkańcach. Z jednej strony prezentujemy ich zainteresowania i pasje szerszej społeczności, z drugiej chcemy  zainspirować innych do odkrywania siebie.

Naszymi gośćmi byli:

Henryk Józefiak, krótkofalowiec, "Wyprawa na Spitsbergen"

Helmut Schüttke, "Jasień w oczach przedwojennego mieszkańca"

Katarzyna Zdon, "Misja w Afganistanie"

Jacek Gowdziak, "Podlasie- wyprawa poza horyzont"

Katarzyna Kwaśniewska, "Wystawa prac i wernisaż"

Zbigniew Kasprzak, "Z aparatem po gminie Jasień"

Marek Mnich, "Wernisaż wystawy fotografii"

Elżbieta Mikoś, "Wernisaż wystawy prac"

Stanisław Góral, "Wernisaż wystawy prac"

Paula Malewska, ""Wernisaż wystawy prac"

Małgorzata Kacewicz, "Wieczór poezji i muzyki"

Małgorzata i Damian Siemińscy, "Motylem jestem" - wystawa motyli

Hubert Chaszczewski i Emil Rapacz, prezentacja filmu "Wielka historia w małym miasteczku". Historia obozu koncentracyjnego Gross Rosen

Patrycja Wichrowska, "Wystawa prac i wernisaż"

- Festiwal Kobiet. Cykl 5 spotkań

 Spotkania skierowane do kobiet, propozycje warsztatów psychologicznych, rękodzieła, fryzjerstwa, kosmetyki, wystawy biżuterii, koncerty muzyczne.

- Cykl spotkań z przedwojennym mieszkańcem Jasienia Panem Helmutem Schüttke, m.in.:

spacer po ulicach miasteczka i wycieczka do najbliższych miejscowości - Jabłońca, Guzowa, Bronic, wystawy fotograficzne przedwojennego Jasienia, spotkania z  czytelnikami, posadzenie drzewa nad Lubszą

- Koncerty muzyczne w wykonaniu muzyków z filharmonii zielonogórskiej, zespołów jazzowych, bluesowych, rockowych, flamenco, poezją śpiewaną, śpiewem białym.

Grupa AA Karina

Organizacja koncertów muzycznych

Związek Nauczycielstwa Polskiego

Spotkania poetyckie Elżbiety Mikoś, Czesława Sobkowiaka. Wystawa prac nauczycieli "Życie po lekcjach"

Koło Gospodyń Wiejskich w Jabłońcu

Współudział filii bibliotecznej w piknikach odbywających się w miejscowości, spotkania w filii z kabaretem, plener malarski dla dzieci i młodzieży, wystawa rękodzieła mieszkanek Jabłońca. Prowadzenie zajęć dla dzieci w czasie wakacji i ferii.

Rada Sołecka w Guzowie

Współpraca w zakresie prowadzenia zajęć wakacyjnych, ferii zimowych, nocy bibliotek, plenerów malarskich w filii bibliotecznej,

Komisja d/s rozwiązywania problemów alkoholowych

Współorganizacja ferii zimowych, wakacji, Dni Dziecka, pikników.

teatrzyki dla dzieci, plenery malarskie.

Lokalna Grupa Działania Lubsko

Organizacja warsztatów rękodzieła dla dzieci i dorosłych w okresach przedświątecznych. Projekcja filmu "Jugów". Nagrody rzeczowe dla dzieci: książeczki, notesy, kredki, gry itp.

Klub Seniora

Spotkania w ramach Lubuskiego Tygodnia Seniora: warsztaty psychologiczne, zdrowotne, terapia grupowa, ćwiczenia fizyczne, spotkania z pielęgniarką

Przedszkole Plastuś

Spotkania z okazji Tygodnia Bibliotek w Polsce. Udział w grancie "Oswajamy pacholęta- biblioteka pod chmurką", spotkania przy stoliku bibliotecznym na placu zabaw w parku

Oczywiście oprócz wyżej wymienionych działań mających większe lub mniejsze powiązanie z Programem Rozwoju Bibliotek aktywność biblioteki toczyła się własnym nurtem:

Warsztaty komputerowe

Już w 2012 roku dysponując odpowiednim sprzętem prowadziliśmy warsztaty obsługi komputera dla czytelników ze starszej grupy wiekowej przy  udziale informatyka.

Biblioteka w Jasieniu oraz filie w Guzowie i Jabłońcu,  we współpracy z  Latarnikami Polski Cyfrowej  prowadziły bezpłatne, profesjonalne  warsztaty znajomości komputera, korzystania z mediów społecznościowych, obróbki zdjęć, zakładania konta bankowego  dla mieszkańców Gminy Jasień w wieku 50+

Mak+-system biblioteczny

W roku 2013 Biblioteka wraz z filiami przystąpiła do zintegrowanego systemu bibliotecznego Mak+ stworzonego i rozwijanego przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników, rejestrację wypożyczeń. Jest krokiem ku nowoczesności i możliwością zdalnego korzystania z zasobów biblioteki. W październiku 2022 roku uruchomiono rejestrowanie czytelników i pierwsze wypożyczenia w systemie zdalnym. Czytelnicy mogą rezerwować i zamawiać poszukiwane pozycje przez system, co jest sporym ułatwieniem i oszczędnością czasu, gdyż nie  muszą w tym celu odwiedzać biblioteki osobiście.

Środki finansowe w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka od roku 2004 uczestniczy w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Promocja Czytelnictwa. Rozwój księgozbioru   bibliotek publicznych,  celem programu jest zwiększenie atrakcyjności oferty czytelniczej bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek, wzrost dostępności książek i czasopism.  W latach 2004-2023 Biblioteka otrzymała 105.383zł  na zakup nowości książkowych do biblioteki oraz filii.

Plener malarski

Coroczne działanie w okresie Dni Jasienia. Od chwili zorganizowania pierwszego pleneru w roku 2013 do dnia obecnego odbyło się już 10 edycji .  Plenery cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony dzieci i młodzieży, coraz częściej także dorosłych. Dzięki ich organizacji powstało wiele ciekawych  prac ukazujących piękno naszego miasteczka i okolicy

Noc Bibliotek

Biblioteka w Jasieniu w roku 2015 , 2016 i 2023  włączyła się w Ogólnopolską  Noc Bibliotek, organizując dzieciom i dorosłym niecodzienne wydarzenia podnoszące atrakcyjność biblioteki.

Mała książka wielki człowiek

Od roku 2019 biblioteka uczestniczy w projekcie ogólnopolskim  ,,Mała książka wielki człowiek” Jest to projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym, akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy uczestnik , biorący udział w projekcie otrzymuje w prezencie wyjątkową wyprawkę czytelniczą na dobry start.

Do tej pory biblioteka wydała 120 wyprawek i 50 dyplomów.

Liga eSzkoła

W roku 2021 biblioteka zdecydowała się przystąpić do  trudnego i czasochłonnego projektu ,,Liga eSzkoła” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W pierwszej fazie  projektu odbyły się szkolenia dla bibliotekarzy w wymiarze 60 godzin a w drugim  warsztaty dla grupy uczniów również w wymiarze 60 godzin. Podczas drugiego etapu młodzi ludzie przechodzili do części praktycznej, której celem było programowanie i obsługa robotów.

Rozszerzone szkolenie zakończyło się egzaminem i certyfikatem ECDL. Możemy z dużą  satysfakcją napisać, że egzamin zdali wszyscy nasi uczestnicy projektu, co było ewenementem wśród zespołów biorących udział w projekcie. Po zakończeniu projektu biblioteka wzbogaciła się o sprzęt   wartości 11.000 zł. : 2 laptopy, 2 tablety, 2 zestawy klocków Lego, 2 roboty Lego Spike, mata konkursowa oraz materiały szkoleniowe dla bibliotekarzy i uczestników.

Warto podkreślić, że  biblioteka przez okres swojego istnienia zdobywała sprzęt komputerowy i inne urządzenia elektroniczne tylko w ramach projektów i grantów, nie korzystając ze środków finansowych z budżetu.

Dyskusyjne Kluby Książki

Od roku 2007 w bibliotece i filiach w ramach projektu Instytutu Książki  działają  Dyskusyjne Kluby Książki, ich celem jest promocja czytelnictwa i kultury literackiej a także integracja lokalnego środowiska.

W  bibliotece głównej oraz  filiach na przestrzeni kilku lat działały 4 kluby: 1 dla dorosłych i 3 dla dzieci. Jako ciekawostkę należy odnotować, że w 2023 roku mieliśmy także klub obcojęzyczny,  w bibliotece spotykała się 10 osobowa grupa uchodźców z Ukrainy. W ciągu tych 16 lat działalności odbyło się ponad 300 spotkań klubowiczów. Dzięki prowadzeniu DKK  miało u nas miejsce ponad 50 spotkań autorskich finansowanych przez Instytut Książki.

Spotkania z autorami w latach 2010-2023

Dla dzieci:

Paweł Beręsewicz

Grzegorz Kasdepke

Agnieszka Frączek

Ewa Chotomska

Rafał Witek

Łukasz Wierzbicki

Maria Wypych

Zofia Stanecka

Joanna Krzyżanek

Marcin Pałasz

Joanna Olech

Jakub Tylman

Łukasz Świerkowski

Dla dorosłych:

Anna Karpińska

Agata Kołakowska

Dana Newelska-

Agnieszka Olejnik

Jerzy Beniamin Zimny-

Marek Kędzierski

Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Maria Wypych

Krzysztof Koziołek

Barbara Kosmowska

Czesław Sobkowiak

Agnieszka Lingas-Łoniewska

Irena Wiszniewska

Elżbieta Mikoś

Katarzyna Enerlich

Tanya Valko

Artur Sobczak

Joanna Jax

Krzysztof Kowsz

Zofia Mąkosa

Spotkania ze znanymi osobami:

Maciei Orłoś

Andrzej Poniedzielski

Lech Dyblik

Stanisława Celińska

Wyrazy doceniania

Europejskie Dni Dziedzictwa

Nasza instytucja uczestniczyła wielokrotnie w Europejskich Dniach Dziedzictwa, startując po raz pierwszy  w programie  w roku 2011.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, jest to doroczne święto zabytków i kultury, w którym uczestniczą instytucje społeczne, edukacyjne i kulturalne promujące lokalne dziedzictwo kulturowe.

W 2017 roku podczas jubileuszowej edycji biblioteka w Jasieniu została uhonorowana w sposób dla nas bardzo znaczący, jury EDD oceniło 1200 wydarzeń w Polsce spośród których wyróżniło 82 organizatorów, w tym 6 z województwa lubuskiego i wśród nich znalazła się  nasza instytucja, o czym pisała Gazeta Lubuska w artykule zatytułowanym "Są biblioteki i muzea, które widać ze stolicy".

Kolejnym sukcesem w historii jasieńskiej książnicy jest powierzenie jej w roku 2019 zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Żarskiego. Na ten cel corocznie otrzymujemy 15 tysięcy złotych i staramy się je zagospodarować przeznaczając część środków na zakup  nowości wydawniczych, organizując koncerty, zapraszając na  spotkania przedstawicieli kadry  bibliotekarskiej Powiatu Żarskiego a także osoby przeprowadzające ciekawe warsztaty.

 Nasza instytucja  otrzymała w roku 2021 Nagrodę im. Kariny Derbiszewskiej, ufundowaną przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Jasienia "Jasieniaki" za działania biblioteki na rzecz lokalnego środowiska.

Kapituła nagrodziła bibliotekę w szczególności za stworzenie działań związanych z ożywieniem Parku Miejskiego, które to zostały zapoczątkowane przez bibliotekę w ramach Spotkań Partnerskich i zawiązania się "Bogactwa Kulturowego Gminy Jasień".

Od roku 2012 w Parku Miejskim odbyło się wiele imprez kulturalnych, koncerty, plenery malarskie, gry terenowe, kino plenerowe, Dni Dziecka, prezentacje gminnych stowarzyszeń i wiele innych wydarzeń integrujących mieszkańców.

Powodem do dumy jest również dwutomowa  powieść Agnieszki Olejnik zatytułowana "Mansarda pod Aniołami", wydana w roku 2018 przez wydawnictwo Filia. W posłowiu Pani Agnieszka napisała ,,Pomysł napisania tej książki zrodził się podczas spotkania autorskiego w Bibliotece Publicznej w Jasieniu..."

Powieść jest zainspirowana wspomnieniami jasieńskich Sybiraków ujętych w publikacji "Syberiada Jasieńska", których biblioteka jest pomysłodawcą i współtwórcą.

Starannie przemyślane i przygotowane spotkania, profesjonalnie moderowane przez pracowników były zawsze wysoko oceniane przez czytelników oraz odwiedzających bibliotekę gości.

Umiejętność współpracy w środowisku lokalnym, dbałość o wyposażenie lokalu, estetykę oraz staranny dobór księgozbioru  to elementy wpływające na pozytywną atmosferę otaczającą bibliotekę.

Bibliotekarze pracujący w bibliotekach gminy Jasień dbają o rozwój zawodowy, poza wykształceniem bibliotekarskim podnoszą swoje kwalifikacje w różnorodnych

szkoleniach, konferencjach, warsztatach wyjazdach studyjnych na targi książek czy do dużych bibliotek, biorą udział w  spotkaniach kadry Powiatu Żarskiego i Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze.

Poza tym dbałość  pracowników  o jak najwyższe standardy pracy, obsługi czytelników i użytkowników w każdej dziedzinie były dostrzegane przez samych czytelników jak i  Bibliotekę Wojewódzką w Zielonej Górze.

Bibliotekarze z jasieńskiej biblioteki w różnych okresach czasu swojej pracy byli nagradzani i wyróżniani.

Od początku istnienia Biblioteki prowadzona jest kronika, w której uwieczniono wielu laureatów konkursów i plebiscytów, a którą udostępniamy wszystkim chętnym do jej przejrzenia.

Coś się kończy coś się zaczyna...

Ważną datą w historii Biblioteki był 27 grudnia 2021 roku, ponieważ tego dnia odeszła na emeryturę Pani Urszula Hryniewicz, sprawująca funkcję dyrektora Biblioteki przez 33 lata. W mediach społecznościowych podsumowała swoje odczucia między innymi takim stwierdzeniem:  ,,czuję się spełniona, ponieważ ta praca dała mi to o czym marzyłam i czego pragnęłam-żyłam w świecie książek i ludzi, którzy książki kochają”. Reakcje czytelników na tę wiadomość, wiele  serdecznych  życzeń, podziękowań i  wyrazów uznania dobitnie świadczą, że gdy swoją pracę wykonujemy z pasją i zamiłowaniem sami odczuwamy satysfakcję i dajemy radość innym. Do wdzięcznych czytelników przyłączyli się także pracownicy biblioteki dziękując za wieloletnią, bezstresową współpracę, za inspirowanie do rozwoju zawodowego,  życząc realizacji planów i marzeń na nowym etapie życia.

Słowami Eurypidesa ,,Sukces to podejmowanie właściwej decyzji” z pewnością tak możemy podsumować podjęcie pracy przez Panią Urszulę w jasieńskiej bibliotece.

Pandemia

Czyli zdarzenie na skalę międzynarodową, które  zaskoczyło wszystkich i sparaliżowało pracę wielu instytucji, biblioteka nie była wyjątkiem. 28 marca 2020r. biblioteki zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały zamknięte. Restrykcje, ograniczenia w wolnym dostępie do księgozbioru, całkowicie wyłączona z użytkowania czytelnia, zakaz urządzania jakichkolwiek spotkań z osobistym udziałem.  Funkcjonowaliśmy w obrębie tych zaleceń prawie dwa lata do 28 marca 2022 roku. Nawyki, których nabyliśmy  podczas pandemii, większy dystans społeczny miały negatywny wpływ na wiele dziedzin życia, również na wskaźniki bibliotek. Jednak ten etap już za nami.

Od grudnia 2021 roku pełniącym obowiązki dyrektora został Pan Łukasz Michałkiewicz. Przez dwa lata pracy w bibliotece dał się poznać jako dobry organizator, który posiada wiele cech potrzebnych nie tylko dyrektorom, ale także bibliotekarzom. Pan Łukasz jest po trosze animatorem, po trosze showmanem a nowe technologie nie mają przed nim tajemnic.

2022-2023

Nowa kolorystka i wyposażenie

W 2022 roku  powstał w bibliotece kącik dla dzieci i od początku stał się ulubionym miejscem  maluszków. W tym roku wprowadzono wiele zmian wizualnych, nowy wystrój, kolorystyka ścian tworzą przytulne i miłe wnętrze. Bardzo dobrym pomysłem było ustawienie przenośnej sceny, która posłuży podczas  koncertów i  spotkań autorskich

Uchodźcy z Ukrainy

W związku z wojną w Ukrainie w naszej Bibliotece  powstało przyjazne miejsce dla osób, które uciekły przed wojną. Dla tych nowych mieszkańców Jasienia zorganizowano wiele ciekawych wydarzeń. Pierwszym z nich był wzruszający  koncert ,,Moja i Twoja nadzieja. Solidarni z Ukrainą”, w którym wystąpiło kilku wykonawców oraz zespół Hylla.  To był dopiero początek działań na rzecz osób z Ukrainy, które bardzo chętnie spędzały czas w przyjaznym miejscu. Propozycją, która składała się z szeregu zajęć był projekt ,,Kulturalne Akcje w Wakacje. Młodzież z Polski i Ukrainy aktywnie i atrakcyjnie spędza wakacje” , sfinansowany przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju. Różnorodne zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci, na zakończenie projektu odbył się Piknik ,,Świat w jednym miejscu”, podczas którego bawiło się około stu osób, z Polski i Ukrainy.

W czasie wakacji zawiązał się Dyskusyjny Klub Książki, w skład którego weszły Panie z Ukrainy.

Poza tym w bibliotece dwukrotnie spotkali się uchodźcy, aby uroczyście obchodzić ukraińskie święta patriotyczne.

W kolejnym roku 2023 udało się zdobyć środki na realizację projektu "Biblioteka dla wszystkich. Różni, Równi, Ważni” realizowanego przez Fundacje Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Childrens International. Bogaty program składał się z interesujących zajęć, skierowanych do: mam z małymi dziećmi, młodzieży, osób dorosłych. Dzieci uczące się w szkole ukraińskiej (online) miały wsparcie nauczyciela, który pomagał w odrabianiu lekcji, dorośli spotykali się na zajęciach artystycznych, mamy z małymi dziećmi spędzały czas na kreatywnych zabawach w Klubie Mam a młodzież brała udział w zajęciach teatralnych.

Nasza biblioteka od początku utworzyła księgozbiór w języku ukraińskim. Zaczęło się od kilku pozycji, a obecnie  czytelnicy w różnym wieku mają coraz większy wybór.

Kot

W lutym 2021 roku trafił do biblioteki niecodzienny nabytek. Ktoś kto sprawił, że biblioteka zyskała nową grupę użytkowników. Tym tajemniczym ktosiem jest kot o imieniu Księciuniu! Nasz kotek zamieszkał w bibliotece i  od początku stał się ulubieńcem dzieci i nie tylko. Mimo, że jest zwierzakiem ,,po przejściach” nie ma w nim smutku ani tym bardziej agresji. Lubi się bawić, łasić, a czasami nawet pogadać. Zarówno pracownicy jak i czytelnicy uważają, że jest świetnym antidotum na chandrę, bo jak tu się nie uśmiechnąć, gdy w progu głośnym miauczeniem wita nas sympatyczny zwierzak.

Konkursy

Okładka ulubionej książki

Mnie ta ziemia od innych droższa - za co kocham Polskę

Konkurs na kartkę świąteczną

Wystawy

Uratowane łapki

Wystawa prac plastycznych mieszkańca Gminy Jasień Wojciecha Baranowskiego

Wystawa lalek ,,Dorośli też mieli dzieciństwo”

Wystawa gazet z lat 70’ i 80’

Kosmiczna Biblioteka

Trzy wymiary sztuki

Wystawa poplenerowa

Koncerty

Moja i Twoja nadzieja. Solidarni z Ukrainą

Lato w Mieście. Muzyka – Profilaktyka

Pod chmurami

Jessica Merstein

Jazz Trio

Old Flame Blues

Warsztaty

Warsztaty malarskie w Guzowie

Warsztaty balonowe

Warsztaty kulinarne

Autyzm nie jest niepełnosprawnością, jest inną umiejętnością

Warsztaty wielkanocne

Kwiaty z bibuły

Sztuka jesiennego czytania- seniorzy

Spotkania autorskie

Maria Wypych

Krzysztof Kowsz

Joanna Jax

Stanisława Celińska

Jakub Tylman

Lech Dyblik

Zofia Mąkosa

Agnieszka Olejnik

Łukasz Świerkowski

Inne wydarzenia

Książkobusik w Jasieniu

Świat w jednym miejscu

Akcja żonkile

Dzień Ziemi

Dzień kota

Zakochaj się w książce

Noc Bibliotek ,,Absurd nie czytać’

Narodowe czytanie ,,Nad Niemnem”

Atut jako marka

VII Plener Archeologiczny i Święto Plonów – Grodzisko Wicina

Seminarium Bibliotekarzy : Złotnik, Zabór

Dzień Dziecka w Parku

Wyróżnienie Marszałka Województwa Lubuskiego

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Harcerze, przedszkolaki, uczniowie – wycieczki do biblioteki

WOŚP

Podsumowując 75 lat działania biblioteki śmiało można przyznać, że choć jasieńska biblioteka mieści się w małym miasteczku jednak nie można jej nazwać prowincjonalną.

Przed Biblioteką kolejny zakręt, od 2024 roku przestaje być samodzielną instytucją kultury, a zostaje włączona do nowo powstającego Centrum, w którym  będą funkcjonowały dotąd niezależne od siebie: Biblioteka i MGOK. Przyszlość pokaże, czy ta zmiana będzie korzystana dla naszej biblioteki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Luty 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Imieniny