Wystawa grafik kresowych Stanisław Góral 17.01-15.02.2019
„ABY PIĘKNO KRESÓW POZOSTAŁO W NASZEJ PAMIĘCI I SERCACH NASZYCH”
Stanisław Góral
Ur. 27 stycznia 1935r w Janowie Lwowskim. Ojciec Stefan, podobnie jak dziadek Jan i pradziadek Stefan od pokoleń prowadzili Zakład Stolarski. Pradziadek walczył w Powstaniu Styczniowym. Mama Lwowianka, Julia z Bojanowskich. Stasio ukończył Szkołę Podstawową w Lubsku ( 1950 rok), Liceum Ogólnokształcące w Lubsku (1954 rok).
Jego pasje to: sztuka, historia, krajoznawstwo Kresów, literatura piękna ( imponująca kolekcja książek o Kresach R.P.). Od 1954 roku aktywny zawodowo: kolejno Gminna Spółdzielnia „ Samopomoc Chłopska” Lubsko, Zakłady Ceramiki Budowlanej w Jasieniu, KPRB Lubsko, PBR Lubsko. Do przejścia na emeryturę (1995 rok) kierował Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jasieniu.
Aktywność artystyczna Stanisława Górala zaczęła się od przyjaźni z artystą – malarzem Włodzimierzem Trofimowem, kiedyś oficerem carskim, który mieszkał, tworzył w Jasieniu i Lubsku. Stanisław Góral jest autorem cyklu grafik – zabytków Lubska, Górzyna, Brodów ( wydanych jako pocztówki), Ilustrował książki „ Lubsko we wspomnieniach”, „ Wala Antoniego dzieje Ojcowizny”, „Humanistyczny poczet królów polskich” ( Włodzimierza Mochockiego),„ Zanikające zawody na Łużycach” (Justyny Lichwiarz). Jego graficzne wizje kresowych zabytków stały się pierwowzorem Galerii Kresowej Kresowego Towarzystawa Turystyczno Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich w Żarach.